Det väntas omkring 5cm snö i smält form på sex timmar under måndagen. SMHI har utfärdat en Klass 1-varning med anledning av det. Vädret kan medföra risk för halka på vägarna. Norra delarna av Stockholms län riskerar mer snö än de andra delarna. Enligt prognosen kan det falla så mycket som 7 mm snö. Snön väntas från klockan 8 på morgonen och håller sen i sig hela dagen.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.