Foto: Daniel Iskander

Varmaste veckan på tolv år

Förra veckan, vecka 7, var den varmaste i kommunen på tolv år.

Medeltemperaturen som uppmättes förra veckan vid Arlanda mätstation var +2,4 grader vilket är den högsta medeltemperaturen sen 2008, 4,2 grader över snittet enligt siffror från Newsworthy. Den kallaste vecka 7 noterades 2011 då det var -12 grader. Förra året var det också lika varmt som i år med 2,4 grader. Så sent som 2016 var medeltemperaturen i kommunen -2,2 grader.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.