Foto: Pressbild/Blågröna koalitionen i Region Stockholm

Var tredje är nu vaccinerad

Var tredje stockholmare är nu vaccinerad: - Vaccinet är vägen ut ur pandemin. I dag har jag själv fått min första vaccindos, och vi kommer snart kunna utvidga med fler åldersgrupper, säger hälso- och sjukvårdsregionrådet Anna Starbrink (L).

Den blågröna koalitionen i Region Stockholm jublar över att var tredje stockholmare nu är vaccinerad. Hälso och sjukvårdsregionrådet Anna Starbrink (L) tog själv sin första dos under fredagen. Fler och fler åldersgrupper kommer kunna boka tid för vaccin inom kort enligt Starbrink.
– Att ta vaccinet är ett skydd både för dig själv, för din omgivning och för hela samhället. Vi fortsätter och förstärker särskilda insatser för att nå ut till alla stockholmare och inom de närmaste veckorna startar vi vaccinationsbussar i områden med lägre vaccinationsgrad – först i Södertälje och Botkyrka, säger hälso- och sjukvårdsregionrådet Anna Starbrink (L).

Finansregionrådet Irene Svenonius (M) poängterar att alla stockholmare ska hålla ut och hålla ut tills dess att alla fått möjlighet att vaccinera sig.
– Viktigt är nu att vi inte tror att det är över. Den höga vaccinationstakt vi lyckats hålla i regionen är fantastisk men det är fortsatt hårt arbete från sjukvården och hög vaccinationsvilja som kommer att ligga till grunden för om vi kommer kunna ha ett öppet sommarlov.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare golfområdet i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.

Färre laddbara bilar nyregistrerades

Nyheter Andelen elbilar och laddhybrider bland nyregistrerade personbilar minskade i Sigtuna kommun under fjärde kvartalet 2025. Det visar statistik som Newsworthy sammanställt.