Foto: Pressbild/Moderaterna i Region Stockholm

Var femte enkelbiljett blippas

Var femte enkelbiljett i kollektivtrafiken blippas nu med betalkort.

Sedan några månader tillbaka kan man blippa sitt betalkort i samband med biljettköp i spärrar. Moderaterna i Region Stockholm uppger att betalsättet blivit en succé med över två miljoner blipp, vilket innebär att var femte biljett blippas.
– Vi vill göra SL enklare och smartare och möjligheten att blippa betalkortet i spärren och på bussen var en viktig reform i den resan. Att det skulle gå så snabbt för ett nytt system att bli en given del i stockholmarnas vardag är däremot en överraskning. Att blippa betalkortet har blivit om inte en folksport så en succé och är nu snabbt på väg att bli en given del i stockholmarnas vardag, säger Kristoffer Tamsons (M), trafikregionråd och ordförande för SL.

 

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.