Foto: Pressbild/Moderaterna i Region Stockholm

Var femte enkelbiljett blippas

Var femte enkelbiljett i kollektivtrafiken blippas nu med betalkort.

Sedan några månader tillbaka kan man blippa sitt betalkort i samband med biljettköp i spärrar. Moderaterna i Region Stockholm uppger att betalsättet blivit en succé med över två miljoner blipp, vilket innebär att var femte biljett blippas.
– Vi vill göra SL enklare och smartare och möjligheten att blippa betalkortet i spärren och på bussen var en viktig reform i den resan. Att det skulle gå så snabbt för ett nytt system att bli en given del i stockholmarnas vardag är däremot en överraskning. Att blippa betalkortet har blivit om inte en folksport så en succé och är nu snabbt på väg att bli en given del i stockholmarnas vardag, säger Kristoffer Tamsons (M), trafikregionråd och ordförande för SL.

 

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.