Nästa vecka på tisdag 20:e oktober kommer Valstavägen att stängas av.
Grönytan i refugen på Valstavägen ska rensas och göras i ordning vilket innebär att vägen stängs av helt mellan 10-12 på tisdag. Man får välja alternativa vägar förbi platsen som berörs mellan Midgårdsvägen-Hammargatan. Alltså den västra delen av Valstavägen. Alternativa väg är att köra runt Midgårdsvägen via Vikingavägen för att komma till sin destination.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.
Notiser Två män, en 22-åring från Märsta och en 20-åring från Stockholm, har häktats misstänkta för olaga frihetsberövande efter den uppmärksammade händelsen vid en busshållplats i Sigtuna förra veckan
Blåljus En 13-årig pojke och en 50-årig man har båda polisanmält varandra för misshandel efter ett bråk i Valsta på söndagskvällen. En elsparkcykel ska ha varit orsaken till konflikten, enligt unt.se
Nyheter Ett 20-tal spelare och föräldrar från Sigtuna Märsta United städade under lördagsförmiddagen halva Rosersbergs industriområde, enligt ett pressmeddelande från Städa Sverige.