Arbetet startar 12/4 och pågår några veckorFoto: Google Streetview

Vägarbete förbi Kungshörnet på grund av ledningsbyte

Korsningen Steninge allé/Kungshörnet kommer att grävas upp under en period på grund av renovering av vattenledningar.

Norrvatten ska renovera sin huvudvattenledning som går i korsningen Steninge allé/Kungshörnet med start 12:e april. Arbetet kommer att påverka trafik förbi platsen enligt Sigtuna kommun.

Ledningarna kan inte förnyas utan schaktning och därför kommer vägen tillfälligt att flyttas några meter norrut, arbetet kommer även att utföras på helger så långt det är möjligt för att minska störningar i trafiken. Sigtuna Vatten och Renhållning kommer samtidigt att förnya sin spillvattenledning som går parallellt med Norrvattens ledning. Under arbetet kommer det att finnas flaggvakter och annan skyltning för trafikregleringen.

Läs mer om projektet här

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Nyheter En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Nyheter Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.