Vaccineringen den gångna veckan visar att det nu är nästan 13 procent som vaccinerats i kommunen.
Vaccineringen pågår för fullt och det har öppnats upp möjlighet att vaccinera personer över 65 år. Förra veckans siffror från Svenska Vaccinationsregistret som Newsworthy sammanställt visar att 12,7 procent av kommuninvånare över 18 år fått minst en dos, 5,2 procent har fått två doser. Totalt rör det sig om 4773 personer som fått en eller två doser.
I länsjämförelse klättrar Sigtuna när det gäller vaccinationstakt. Norrtälje har fortsatt vaccinerat flest där var femte person över 18 år fått en eller två doser. Sigtuna är dock en av 6-7 kommuner där invånarna vaccinerats i lägre takt. Det beror på en yngre befolkning än i Norrtälje.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.