Foto: Pressbild/SL

Utrop om tåg i tid får kritik

MTR har börjat ropa ut att tågen anländer i tid till en station trots att den kan anlända upp till tre minuter försent.

märsta.nu kunde nyligen rapportera om att punktligheten ökade i pendeltågstrafiken, detta då punktlighet innebär att tågen får anlända upp till tre minuter för sent till en station för att räknas som i tid. Nu börjar även MTR ropa ut att tågen är i tid trots att de kan vara tre minuter senare, något som upprört känslor hos både resenärer och personal skriver Sveriges Radio Stockholm.

En person som inte ville göra utropen blev nyligen tagen ur tjänst, något som kritiserats av Sekos pendelklubbs ordförande Marta Aguirre, tillika märstabo och ledamot i Regionfullmäktige för Vänsterpartiet.
– Resenärer har kommit fram och varit förbannade. De ser att de ska missa en buss och så ropas det ändå att man är i tid, säger Marta Aguirre till SR Stockholm.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.