Foto: Privat/Facebook

Utmärkelse till sigtunagolfare i USA

Ellinor Haag som studerar på Western Kentucky University är en av 14 universitetsstudenter i hela USA som fått utmärkelsen C-USA Spring Spirit of Service Award.

märsta.nu har tidigare berättat om sigtunabon Ellinor Haags framgångar i USA. Nu kan hon lägga ytterligare en till meritlistan. Hon är nämligen en av 14 mottagare av det prestigefyllda priset C-USA Spring Spirit of Service Award, skriver Western Kentucky University på sin hemsida. Under säsongen har Ellinor lett skolans golflag till en 4:e plats i damernas Golf Mästerskap, WKU:s bästa placering i turneringen sedan 1997. Haag kom nia i den individuella rankingen och kom med i det första All Star-teamet.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.