Under december sker en hel del bränder med anledning av levande ljus och brandkår uppmanar allmänheten att vara noga med släckning när man lämnar sin bostad.
December är en extra branddrabbad månad och med anledning av det går polis och brandkår ut och uppmanar allmänheten att vara noggranna när de lämnar rum eller bostad där det varit levande ljus utan uppsikt. Se till att släcka efter dig och när det gäller värmeljus så är det viktig att inte ställa dessa för nära varandra då det kan leda till att de blir överhettade av varandra och fattar eld. Lämna heller aldrig barn eller husdjur hemma ensamma med levande ljus.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.