Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Uppmaningen: Drick vatten när värmeböljan drar in

Med start idag onsdag drar värmeböljan in över kommunen, det blir sju dagar i sträck med temperaturer över 25 grader.

SMHI har inte utfärdat en varning för höga temperaturer, men den kommande veckan kommer det varje dag att vara mellan 25.30 grader. Först på torsdag 1:a augusti ska temperaturen gå ner under 25 grader. Ingen nederbörd finns heller i sikte.

Med anledning av värmeböljan uppmanar 1177 Vårdguiden allmänheten att dricka mycket vatten, mer än vanligt. Man ska helst dricka innan man blir törstig och man ska undvika söta drycker, alkohol och vätskedrivande drycker som kaffe och te. Man bör också äta vätskerik mat som grönsaker och frukt.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.