Foto: Daniel Iskandar

Uppgifter: Upplopp på Migrationsverket

Enligt uppgifter till märsta.nu har det efter misstänkt coronautbrott uppstått ett upplopp bland förvartagna: - Två personer är gripna för misshandel, säger Towe Hägg vid Polisens ledningscentral.

Vid 13-tiden ska ett omfattande bråk ha uppstått på Migrationsverket i Märsta. Bakgrunden till det är enligt uppgift till märsta.nu att förvarantagna smittats med corona och andra i förvar vill inte vara nära dessa personer. Polisens ledningscentral meddelar att två personer gripits misstänkta för misshandel. Polis är kvar med patruller för att undersöka vad som har hänt uppger Towe Hägg för Polisens ledningscentral.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.