ArkivbildFoto: MMS-Bild

Ungdomar åtalas för misshandel på Stora gatan

Två ungdomar åtalas för att ha misshandlat en medelåldersman på Stora gatan i Sigtuna.

I höstas misshandlades en man i övre 50-årsåldern av två ungdomar 18 och 19 år gamla på Stora gatan i Sigtuna. De båda knuffade omkull mannen och utdelade sen slag och sparkar. De slog även mannen med ett glas som träffade hans huvud. En spark ska även ha träffat mannen i huvudet. Båda ungdomarna ska ha deltagit i misshandeln enligt vittnesuppgifter. Åtal här väckts mot de båda gällande misshandel och bevisläget är strakt med ett flertal vittnet samt att händelsen fångades på video.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.