Foto: Jamshid Jamshidi

Ung man slog sönder busskur

En man delgavs misstanke om att brott sedan han under natten slagit sönder en busskur utmed väg 263.

Polis larmades under natten till väg 263 nära Märsta där en man i 19-årsåldern hade slagit sönder en busskur och ett dörrhandtag på en fastighet i närheten av vägen. Mannen var berusad men behövde inte omhändertas enligt Lagen om omhändertagande av berusade personer. Han identifierades dock ock kördes sen hem. Han delgavs misstanke om skadegörelse.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.