Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Två till sjukhus efter trafikolycka i Rosersberg

Två personer fick föras till sjukhus efter en trafikolycka på Norrsundavägen under torsdagskvällen.

Olyckan inträffade vid 19.15-tiden på Norrsundavägen i Rosersberg. En bil hade kört in i en lyktstolpe varpå stolpen hamnade över vägen. Ambulans tillkallades och både föraren och passageraren fördes till sjukhus för kontroll med lindriga skador enligt Polisen. Föraren delgavs misstanke om vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.