Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Två till sjukhus efter trafikolycka i Rosersberg

Två personer fick föras till sjukhus efter en trafikolycka på Norrsundavägen under torsdagskvällen.

Olyckan inträffade vid 19.15-tiden på Norrsundavägen i Rosersberg. En bil hade kört in i en lyktstolpe varpå stolpen hamnade över vägen. Ambulans tillkallades och både föraren och passageraren fördes till sjukhus för kontroll med lindriga skador enligt Polisen. Föraren delgavs misstanke om vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.