Skottlossningen i JärfällaFoto: Brottsplats Stockholm
Skottlossningen i JärfällaFoto: Brottsplats Stockholm

Två personer gripna i Märsta efter stor polisinsats

En man och en kvinna greps i Märsta efter en skottlossning i Järfälla under tisdagskvällen, rapporterar Aftonbladet.

Polisinsatsen pågick vid 23.30-tiden, enligt Aftonbladet.
Det var under tisdagskvällen som två personer attackerade en man i en Ica-butik i Järfälla. De avlossade sedan skott mot mannen, men missade.
Gärningspersonerna flydde från platsen i en svart Peugot, skriver Aftonbladet. Bilen hittades i Märsta och två personer, en man och en kvinna, greps, enligt tidningen.
Bilder från platsen visar hur insatsstyrkan genomsöker en bostad vid adressen personerna greps på. Den svarta flyktbilen har även bärgats bort.
Händelsen utreds som försök till mord.

Har du bild? Vet du mer? Kontakta redaktionen

Färre laddbara bilar nyregistrerades

Nyheter Andelen elbilar och laddhybrider bland nyregistrerade personbilar minskade i Sigtuna kommun under fjärde kvartalet 2025. Det visar statistik som Newsworthy sammanställt.