Foto: Genrebild/Stockholms stads Bostadsförmedling

Två köade mer än tjugo år för lägenhet

127 lägenheter förmedlade Stockholms bostadsförmedling i kommunen förra året, två personer köade mer än 20 år för varsin lägenhet.

Två personer köade förra året 20 år eller mer för att få lägenheter i Rosersberg. Det framgår av Stockholms bostadsförmedlings summering av bostadsåret 2019. Totalt förmedlades 127 lägenheter i kommunen via Stockholms bostadsförmedling, de flesta förmedlades i Märsta och Valsta.

Vanligast var det att köa mellan 6-8 år för en lägenhet. Tre lägenheter förmedlades också med upp till två års kötid. Totalt köade tolv personer tio år eller mer för en lägenhet.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.