Två greps i en bil i Arlandastad.

Två gripna i Arlandastad efter misshandel i Sigtuna

En person misshandlades i Sigtuna vid lunchtid och i den efterföljande sökningen kunde två misstänkta gripas.

Det var dramatiska scener i Arlandastad på väg 263 när polis grep två personer. Dessa ska ha varit inblandade i en misshandel i Sigtuna strax före klockan 12:
– Polis lade ner dem på marken och det var flera poliser på plats, såg ut att vara en större insats, berättar ett vittne.

Uppgifterna om misshandeln i Sigtuna är just nu knapphändiga. Polisen uppger att en person misshandlat med någon form av tillhygge. Därefter ska två ha gripits på väg 263 vid påfarten till E4 mot Stockholm. En anmälan pm grov misshandel upprättades, målsägande är förd till sjukhus med okända skador.

Uppdaterad kl 17.45

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.