Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Två greps för penningtvättsbrott

Det var inte bara en person utan två som greps för penningtvättsbrott på Arlanda under förmiddagen och dagen.

En man i 25-årsåldern greps under förmiddagen med 150 000 pund på Arlanda. Mannen är sedan tidigare känd av polisen och sitter hos polisen för utredning. Senare greps ännu en man som hade pengar på sig och i bagaget, rapporterar Aftonbladet.
– De greps med ungefär en halvtimmes mellanrum på olika ställen på flygplatsen. I nuläget vet vi inte om det finns någon koppling mellan männen eller om det var en slump, säger Stefan Färdigs vid Arlandapolisen till nyhetsbyrån TT enligt Aftonbladet.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Nyheter En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Nyheter Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.