Wings har värvat Gustav Erenius från rivalen Väsby, dessutom har två spelare förlängt sina kontrakt med märstalaget.
Adam Harrysson-Karlsson förlänger sitt avtal med Wings för kommande säsong. Han tror att Wings har något bra på gång och siktar på spel i Allettan efter nyår. Jesper Andersson har även han förlängt. Han anses vara en viktig pusselbit och trivs dessutom mycket bra i Wings.
Ny i laget är Gustav Erenius som spelat åtta matcher i Wings under 20-21 då han var utlånad från Altuna. Erenius har även fyra SHL-matcher på meritlistan. Den gångna säsongen var han i Väsby där laget spelade Allettan och kvalade till Allsvenskan.
Sport Wings HC förstärker truppen inför kommande säsong i Hockeyettan med flera nya och återvändande spelare. Samtidigt får föreningen en ny ordförande efter årsmötet som hölls i juni.
Sport När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Sport Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
Sport Clemensnäs tog hem segern mot Wings i Hockeyettan efter en match som präglades av effektivitet och ett starkt powerplay-spel från hemmalaget. Trots en lovande inledning från Wings föll siffrorna till slut tydligt, 5–1.
Sport Wings inkasserade en knapp förlust mot Kalix i Hockeyettan efter 1–2 på hemmaplan inför 177 åskådare. Matchen blev precis så tuff som förväntat, och trots en stark insats räckte det inte hela vägen för Wings.