Det stjäls varje dag i snitt fyra båtmotorer i landet, Stockholm är värst drabbat med 129 stölder i år bara.
Stockholms län är hårt drabbat av båtmotorstölder. Bara i år har det skett 129 stölder, totalt i landet är det 458. Två av de 129 städerna har skett i Märsta enligt en sammanställning som SVT gjort. Bara två procent av alla stulna båtmotorer återfinns, stöldmärkning underlättar.
Nyheter Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Nyheter Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.
Nyheter Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Nyheter Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.