Två båtmotorstölder i kommunen

Det stjäls varje dag i snitt fyra båtmotorer i landet, Stockholm är värst drabbat med 129 stölder i år bara.

Stockholms län är hårt drabbat av båtmotorstölder. Bara i år har det skett 129 stölder, totalt i landet är det 458. Två av de 129 städerna har skett i Märsta enligt en sammanställning som SVT gjort. Bara två procent av alla stulna båtmotorer återfinns, stöldmärkning underlättar.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.