TV-profilen ställde sig på av- och påstigningsplatsFoto: Pressbild/Swedavia

TV-profil bråkade med P-vakt på Arlanda

Tv-profilen fick sin bil lappad på Arlanda, då gick han till attack mot en parkeringsvakt, rapporterar Aftonbladet.

Förra sommaren uppstod bråk vid Terminal 5 mellan en tv-profil och en parkeringsvakt skriver Aftonbladet. Tv-profilen skulle skjutsa en anhörig till flyget och parkerade på av-och påstigningsplatsen där man inte får stanna. Tv-profilen kom springande tillbaka och upptäckte en bot. Han ville få boten makulerad och det slutade med slagsmål.

TV-profilen ska ha försökt lägga boten i vaktens bakficka varpå vakten tog bort dennes hand, då svarade mannen med en knuff. Ett vittne uppgav enligt Aftonbladet att mannen tog boten och tryckte den hårt mot vakten. De började veva, tv-profilen slog först, han var aggressiv och provocerade vakten.

Parkeringsvakten berättade i förhör att mannen slagit honom med knuten näve på vänster tinning och därefter tagit strupgrepp om hans hals med bägge händerna med rivmärken som följd. Tv-profilen ska sen ha setts sätta sig i bilen och gnugga näsan röd för att visa för polisen att han fått en smäll på näsan.

Han åtalas för våld mot tjänsteman. Anledningen till att han stod fel från början var att den anhörige skulle hinna till flyget. Tv-profilen hävdar att vakten var den som gick till attack. Han förnekar att han slagit först.
– Första attacken är så våldsam att jag tappar både plånbok och telefon. Jag får ett slag över näsan och hade näsblod senare på kvällen. I min värld är det en extrem våldshandling. Om han säger att jag skulle ha försökt strypa honom stämmer inte det, jag blev rädd för han var vältränad. Han kändes alldeles för laddad för att ha ett sådant här yrke, sa han i förhör enligt Aftonbladet.

P-vakten yrkar på skadestånd på 5000 kronor för kränkning, det bestrids av tv-profilen. Tv-profilen säger till Aftonbladet att den rättsliga prövningen kommer att avgöra till hans fördel då det finns saker som gör honom ganska stark i situationen.
– Det är en tråkig incident som är totalt verklighetsfrämmande för mig. Jag vet vad som har hänt, i övrigt vill jag inte föregripa utredningen.

312 viltolyckor i kommunen under 2024

Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.