Foto: CompuGroup Medical Sweden AB

Tusentals lediga tider för vaccinering

Det finns gott om lediga tider för 75+ som ska vaccineras meddelar Region Stockholm.

Mottagningar som vaccinerar mot covid-19 för Region Stockholms räkning har över 6600 lediga tider. Det är fyra mottagningar i Älvsjö, Solna, Täby och Stockholms innerstad som har tider. Dessa är öppna för personer födda 1946 eller tidigare och man bokar in sig via appen Alltid öppet. Ska man boka så behövs Mobilt Bank-id.
– Det är husläkarmottagningarna som är basen i vaccinationen mot covid-19 och de fyra vaccinationsmottagningarna som öppnat är ett komplement till dessa. Husläkarmottagningarna har hög kapacitet och registrerade under vecka 13 cirka 46 000 vaccinationer, där merparten var gruppen 75 till 79 år, säger Magnus Thyberg, vaccinsamordnare i Region Stockholm.

Flest lediga tider finns i Täby och Älvsjö. Solna och Stockholm har också lediga tider men inte i samma omfattning.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.