Tunneln mellan Tingvalla och Valsta i VikingadalenFoto: Sigtuna kommun
Tunnlar fräschas upp
Kommunen rustar upp tunlarna på gång- och cykelvägar under året. De kommer att målas om och få belysning.
Under 2021 kommer tunlar längs gång- och cykelvägar i kommunen att rustas upp. Detta för ökad trygghets- och säkerhetsupplevelse. Tunlarna kommer att målas och kläs med klotteravvisande färgad panel som är smycke med fotografier och text. Belysning kommer att bytas ut och kompletteras med dekorativ belysning vid tunnlarnas entréer. För bättre rikt och överblick runt entréerna kommer man röja buskage och andra plantor.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.