Kristoffer Tamsons (M) TrafikregionrådFoto: Pressbild

Trygghetssatsning i kollektivtrafiken

Moderaterna i Region Stockholm meddelar att det är klart med ett avtal gällande trygghet i kollektivtrafiken med en trygghetsstyrka på över 1000 personer.

Trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) meddelar att Region Stockholm gjort klart med en upphandling där mer än 1000 personer ska arbeta med trygghet inom kollektivtrafiken.
– Detta är en historisk trygghetssatsning för fler ordningsvakter i kollektivtrafiken under kommande år. I takt med kollektivtrafikens utbyggnad och samhällsutvecklingen ska SL utöka sitt trygghetsarbete. Upphandlingarna innebär startskottet för en total uppskalning av SL:s trygghetsstyrka, med ordningsvakter och trygghetsvärdar, som uppgår till över 1000 personer, säger Tamsons (M) i ett pressmeddelande

Satsningen görs för att svara upp mot brottslighet och otrygghet som breder ut sig i samhället enligt Tamsons samt att det saknas tunnelbanepolis.
– Fler ordningsvakter gör att vi kan öka tryggheten i Stockholm och mota otryggheten i dörren.

SL ökar antalet vakter med 25 procent, det handlar om både trygghetsvärdar och ordningsvakter. Man kommer även införa en ny typ av patrull med mobila insatsteam som kommer komplettera vakterna där det finns behov,

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.