Kristoffer Tamsons (M) TrafikregionrådFoto: Pressbild

Trygghetssatsning i kollektivtrafiken

Moderaterna i Region Stockholm meddelar att det är klart med ett avtal gällande trygghet i kollektivtrafiken med en trygghetsstyrka på över 1000 personer.

Trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) meddelar att Region Stockholm gjort klart med en upphandling där mer än 1000 personer ska arbeta med trygghet inom kollektivtrafiken.
– Detta är en historisk trygghetssatsning för fler ordningsvakter i kollektivtrafiken under kommande år. I takt med kollektivtrafikens utbyggnad och samhällsutvecklingen ska SL utöka sitt trygghetsarbete. Upphandlingarna innebär startskottet för en total uppskalning av SL:s trygghetsstyrka, med ordningsvakter och trygghetsvärdar, som uppgår till över 1000 personer, säger Tamsons (M) i ett pressmeddelande

Satsningen görs för att svara upp mot brottslighet och otrygghet som breder ut sig i samhället enligt Tamsons samt att det saknas tunnelbanepolis.
– Fler ordningsvakter gör att vi kan öka tryggheten i Stockholm och mota otryggheten i dörren.

SL ökar antalet vakter med 25 procent, det handlar om både trygghetsvärdar och ordningsvakter. Man kommer även införa en ny typ av patrull med mobila insatsteam som kommer komplettera vakterna där det finns behov,

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.