Mats Gerdau (M) installerar en kamera i NackaFoto: Nackmoderaterna/montage märsta.nu

Trygghetskameran kan komma till Sigtuna kommun

Nacka kommun har installerat trygghetskameror, nu öppnar Kommunstyrelsen ordförande Olov Holst (M) fr att vi även kan se den i Sigtuna kommun.

Den så kallade trygghetskameran har installerats på allmän plats i Nacka Forum, Nacka kommun. Det är en av den första av sitt slag i landet. Nacka kommun avser installera den på flera platser inom sin kommun. Syftet är att motverka personrån, drogförsäljning och skadegörelse enligt Nackamoderaterna.
– Sedan Stefan Löfven tog över har var femte polis försvunnit från Nacka. När staten inte tar sitt ansvar måste vi säkerställa att nackaborna känner sig trygga. Därför blir Nacka först i Sverige, parallellt med Malmö, med att ha kameraövervakning på allmän plats, säger Mats Gerdau, KSO i Nacka.

Kamerorna kan sättas upp i trygghetsskapande och brottsförebyggande åtgärder. Kommunstyrelsen ordförande Olov Holst (M) öppnar upp för att kamerorna även kan komma till Sigtuna kommun. Just i Nacka kostar kamerasatsningen två miljoner kronor.
– Inspirerande och definitivt något vi ska titta på även i Sigtuna, skriver Holst på Facebook

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.