Barnen på Aspbackens förskola fick glassFoto: Brandkåren Attunda
Trevligt återbesök av brandkår på Aspbackens förskola
Aspbackens förskola på Tingvalla som drabbades av en brand för några veckor sedan fick besök av brandkåren 12:e maj som bjöd på glass och rundtur med brandbilen.
Barnen på Aspbackens förskola fick uppleva att deras skola brann 21:a april. Men pedagoger och barn hade gjort ett utmärkt jobb i samband med utrymningen. Under torsdagen fick förskolan besök av brandkåren under trevligare förhållanden. Denna gång stod glass och rundtur med brandbilen på schemat. Barn och personal delade även med sig av sina berättelser från branden. Förutom glasen hade brandkåren även med sig presenter i form av brandfilt, brandvarnare och Flammy-apan. Efter besöket var det många av barnen som ville bli brandmän.
Fotnot: Idag lördag håller brandstationen i Kolsta Öppet hus där man kan åka brandbil och prova på att släcka en brand.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sigtuna/Väsby/Sollentuna rapporterar att de senaste dagarna kommit i kontakt med ett stort antal ungdomar som varit så berusade att de behövt sjukhusvård.
Politik Mälardalsrådet uppmanar regeringen att klubba igenom satsningarna i den nya infrastrukturplanen som inkluderar Arlanda, Ostlänken E4 och Märsta station.
Ung & Student Under lördagen arrangerades Harvest Day, en höstmarknad, i Stadsängarna. Ett event som Internationella Engelska skolans personal och elever arrangerade.
Blåljus Polisen i Stockholms län varnar för en ny våg av så kallade ”vodkabilar”, efter att flera minderåriga hittats svårt medtagna under fredagskvällen. Ungdomar har förts till sjukhus från bland annat Nacka och Tyresö.
Nyheter En utredning av påstådda oegentligheter inom Sigtuna kommun, som beställdes av kommundirektör Daniel Lindqvist efter en anonym anmälan under våren 2025, är nu klar.
Ung & Student På söndag är det dags för höstens högskoleprov. I våras deltog omkring 500 personer i Märsta, och den högsta poängen i Sigtuna blev 1,9 – ett resultat som placerar sig bättre än 99,7 procent av deltagarna i landet, enligt Newsworthy.
Notiser Region Stockholms ambulanser har haft problem med kartor som hänger sig eller visar fel väg, vilket kan leda till förseningar och ökade risker för patienter, rapporterar P4 Stockholm.