Nu kommer äldre födda 1941 eller tidigare att få möjlighet till en tredje dos mot covid-19.
Personer med hemtjänst och hemsjukvård samt de som är födda 1941 eller tidigare om det gått minst sex månader sedan de fått andra dosen vaccin kommer att erbjudas en tredje dos från Region Stockholms sida. – De som bor vid ett äldreboende är vår högst prioriterade grupp. Första vaccinationerna på SÄBO kommer att starta i början av nästa vecka. Det kommer även att finnas möjlighet för medarbetare vid SÄBO som ännu inte är fullvaccinerade att vaccineras samtidigt som de boende vaccineras, säger vaccinsamordnare Magnus Thyberg.
På måndag kommer bokningen för 80-plussare att öppna, man kan boka både via App eller via telefon. Har man inte vaccinerat sig med varken första eller andra dosen så kan man boka in den också. Ytterligare någon vecka senare kan man vaccinera sig på vårdcentral. – Till skillnad från våren 2021 när de här grupperna erbjöds vaccin först finns det nu gott om vaccin och god kapacitet att vaccinera de här grupperna. Därför väntar vi oss att det ska kunna ske relativt fort för den som önskar få sin tredje dos, säger Magnus Thyberg.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.