Foto: Magnus Granhagen

Tre häktas för mordförsök

Tre personer har häktats för mordförsök efter att fem skadats i samband med ett bråk utanför en krog i tisdags.

Fem personer skadades i samband med ett bråk utanför en krog i Märsta vid midnatt i tisdags, fyra av dessa hade stickskador orsakade av sannolikt en kniv, den femte ska ha skadats av sig själv. Denne viftade med vapen och stoppade ner det i fickan, i samband med det gick ett skott orsakade skottskadan.

Lokalpolischefen i Sollentuna, Sigtuna och Väsby, Emil Andersson, twittrade på fredagseftermiddagen att tre personer nu har häktats för bråket misstänkta för försök till mord. Andersson passar också på att hylla sina kollegor för snabb insats i samband med bråket samt att utredningen går bra.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.