Tre personer har häktats för mordförsök efter att fem skadats i samband med ett bråk utanför en krog i tisdags.
Fem personer skadades i samband med ett bråk utanför en krog i Märsta vid midnatt i tisdags, fyra av dessa hade stickskador orsakade av sannolikt en kniv, den femte ska ha skadats av sig själv. Denne viftade med vapen och stoppade ner det i fickan, i samband med det gick ett skott orsakade skottskadan.
Lokalpolischefen i Sollentuna, Sigtuna och Väsby, Emil Andersson, twittrade på fredagseftermiddagen att tre personer nu har häktats för bråket misstänkta för försök till mord. Andersson passar också på att hylla sina kollegor för snabb insats i samband med bråket samt att utredningen går bra.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.