Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Tre gripna efter nattligt inbrott

Polis grep tre personer misstänkta för stöld efter ett inbrott under natten.

Nattens stora pådrag i Märsta resulterade i att tre personer greps. Helikopter deltog i sökandet och polis kontrollerade ett antal bilar innan man fick träff på tre personer. I bilen fanns bland annat dunkar med diesel och man misstänker att gärningsmännen slangat diesel.

Det var vid 00.18 som polis larmades till Steningehöjden där vaktbolag via kameror kunde se hur det pågick inbrott i containers på en byggarbetsplats. Utöver diesel är det oklart vad som stulits. Händelsen rubriceras som stöld.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.