Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Tre gripna efter nattligt inbrott

Polis grep tre personer misstänkta för stöld efter ett inbrott under natten.

Nattens stora pådrag i Märsta resulterade i att tre personer greps. Helikopter deltog i sökandet och polis kontrollerade ett antal bilar innan man fick träff på tre personer. I bilen fanns bland annat dunkar med diesel och man misstänker att gärningsmännen slangat diesel.

Det var vid 00.18 som polis larmades till Steningehöjden där vaktbolag via kameror kunde se hur det pågick inbrott i containers på en byggarbetsplats. Utöver diesel är det oklart vad som stulits. Händelsen rubriceras som stöld.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.