Tre av fyra kommuninvånare över 16 år har nu fått en första dos vaccin.
Nästan 30 000 kommuninvånare har fått en första dos, det gäller personer över 16 år och till och med vecka 42. Dock är vaccineringstäckningen lägre i kommunen än i många andra håll i länet och landet. 7 av 10 i kommunen har även tagit båda doserna. När det gäller äldre har 94 procent över 70 år fått minst en dos.
I länet är det bara Botkyrka och Södertälje med lägre vaccineringstäckning. Väsby har fyra procentenheter fler vaccinerade än i Sigtuna. Flest i länet har Vaxholm med 90 procent. – Akutsjukhusen har totalt sett en något bättre situation den här veckan jämfört med föregående vecka. Det bästa sättet att undvika att du eller någon närstående smittas av covid-19 och behöver sjukhusvård är att vaccinera dig. En absolut majoritet av de patienter som har covid-19 och behöver sjukhusvård har inte tagit båda doserna vaccin, säger Johan Bratt, chefläkare i Region Stockholm.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.