"Chippen" och Henrik Karlsson förlänger med Skånela. Foto: Magnus Granhagen

Tränarduon får förlängt

Mitt i det stundande kvalet får tränarduon, Fredrik ”Chippen” Söderberg och Henrik Karlsson, i Skånela förlängt kontrakt.

Skånela är en seger från Elitserien, oavsett om man lyckas med det eller inte så är tränarduon Fredrik Söderberg och Henrik Karlsson klara för två år till.
– För framtiden är det bra att vi får kontinuitet på tränarsidan oavsett om den blir i Elitserien eller Allsvenskan säger Hasse Jusslin, damansvarig i Skånela.

Under två års tid har Söderberg och Karlsson basat för Skånela. Söderberg har högre tränarutbildning medan Karlsson både spelat och tränat kullarna 96-99 som nu är på väg in eller har spelare i A-lagstruppen. Skånelas målsättning är att på sikt vara etablerat i Elitserien. Hasse Juslin säger att man behöver stabilitet och jobba målmedvetet med varandra.
– Tränarduon personifierar också den starka kultur och lojalitet som finns hos många människor i Skånela IF vilket vi är extra glada för.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.