Trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) med Olov Holst (M) på Märsta station i samband med valet i höstasFoto: Insändarbild/Moderaterna
Trafikregionrådet vill sätta plankare i fängelse
Åtala notoriska plankare för bedrägeri och sätt dem i fängelse, det anser trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M): - Notoriska plankare borde få skaka galler, säger Tamsons till Svenska Dagbladet.
märsta.nu har tidigare rapporterat om att plankare kostar Region Stockholm hundratals miljoner kronor varje år, Region Stockholm har även satsat mer på att öka biljettkontrollerna. För att ännu bättre effekt anser trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) att plankare borde sättas i fängelse för bedrägeri. – Vi lyckades trycka tillbaka fusket med en femtedel från 2015 till 2016, men sedan har resultatet planat ut. Det är därför vi är redo för att ta nästa steg, säger Kristoffer Tamsons till Svenska Dagbladet.
De som tjuvåker borde dömas för bedrägligt beteende enligt Tamsons, ett brott som har sex månaders maxstraff. Han ska ta upp frågan med riksdag och regering enligt SVD: – Det handlar om bedrägligt beteende. Jag menar att det måste betraktas som lika illa att stjäla från vårt gemensamma i kollektivtrafiken som att stjäla i matbutiken, säger Kristoffer Tamsons.
Nyheter En utredning av påstådda oegentligheter inom Sigtuna kommun, som beställdes av kommundirektör Daniel Lindqvist efter en anonym anmälan under våren 2025, är nu klar.
Blåljus På söndag är det dags för höstens högskoleprov. I våras deltog omkring 500 personer i Märsta, och den högsta poängen i Sigtuna blev 1,9 – ett resultat som placerar sig bättre än 99,7 procent av deltagarna i landet, enligt Newsworthy.
Notiser Region Stockholms ambulanser har haft problem med kartor som hänger sig eller visar fel väg, vilket kan leda till förseningar och ökade risker för patienter, rapporterar P4 Stockholm.
Politik Kommunledningen presenterade på torsdagen sitt förslag till mål och budget för 2026. Förslaget innehåller bland annat satsningar på skola, omsorg, trygghet och folkhälsa samt en skattesänkning för andra året i rad.
Notiser En brand bröt ut i ett pannrum i ett bostadshus i Wenngarn under natten mot onsdag. Ingen person skadades, men rök spreds till flera av lägenheterna.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.