Foto: MMS-Bild

Tonåring misstänks ha mördat jämnårig

En pojke i 16-årsåldern misstänks ha mördat en jämnårig i Valsta.

Den som polisen gripits och åklagare sedan anhållit på sannolika skäl misstänkt för mord ska vara en pojke i 16-årsåldern. Pojken ska enligt uppgift till redaktionen ha erkänt vart kroppen låg nånstans för en vän, vännen ska sedan ha berättat för sin pappa som i sin tur larmade polis på onsdagskvällen.

Både offer och misstänkt ska vara bekanta med varandra, vad som ligger bakom mordet är oklart för märsta.nu och åklagaren avser inte lämna några ytterligare kommentarer. Skolan där den mördade gick på har förstärkt med psykologer, kuratorer och vuxna för att hantera elever i behov av sorgarbete.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.