En tonåring uppgav under söndagen att han misshandlats av flera ungdomar i Valsta.
Vid 21-tiden fick polis samtal av en väktare. En tonåring hade berättat för väktaren att han misshandlats av flera andra ungdomar. När polisen kommer till platsen finns inga spår efter gärningspersonerna. Polis tar upp en anmälan om misshandel och kör sedan hem tonåringen som inte var i behov av sjukvård. Misshandeln ska ha skett utanför ett gym i Valsta enligt uppgift till märsta.nu
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.