En tonåring från kommunen döms för misshandel på en skola i våras.
Tonåringen misshandlade en jämnårig skolkamrat på en skola i kommunen i våras. Vid två tillfällen samma dag gav sig tonåringen på skolkamraten. Upprinnelsen var att skolkamraten inte hade en cigarett att bjuda på, varpå konflikten startade ”Har du bollar, kom ut så visar jag dig”, ska den dömde ha sagt. Målsäganden fick då en spark bakifrån.
En kvart senare möttes de igen utanför skolan av en slump, då fick målsäganden ett slaf med öppen hand över halsen vid örat. Han upplevde att örat ringde tio minuter efter det. Efter slaget gav han en cigarett till skolkamraten och försvann. Han såg till att dokumentera skadorna och kontaktade polis. De båda gick på samma skola men var obekanta med varandra.
Nu döms han för gärningen till ungdomsvård och men målsägandens skadeståndsyrkande avslås av rätten eftersom kränkningen inte varit så allvarlig att den berättigat till skadestånd enigt Attunda tingsrätt.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)