Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Tonåring döms för hot utanför skola

En tonåring döms för att ha hotat två skolkamrater i vintras.

Tonåringen döms för olaga hot till ungdomstjänst i 30 timmar. Han ska tillsammans med en annan kompis ha hotat två skolkamrater på en skola i kommunen. Tonåringen väntade på en skolkamrat utanför skolan och sa att han skulle ”slå sönder honom” om han gick nära en flicka på skolan, kort därpå kom en kompis till målsäganden till undsättning och även denne utsattes för hot. Han ska också ha riktat en soft airgun mot dem och ”klickat” den. Efter händelsen har en av pojkarna varit ängslig till att gå i skolan och fått skjuts av föräldrar. Den dömde nekar till brott och sa i rätten att han inte förstod varför skolkamraterna hittade på en historia.

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.