Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Tog sju månader att koppla märstabo till mord

Det tog sju månader att få klart ett DNA-test gälande ett mord i Täby, först därefter kunde en man från Märsta gripas och häktas.

En man från Märsta greps och häktades misstänkt för mord i Täby i januari i år. Han greps dock först efter sju månader, anledningen var att DNA-testerna dröjde rapporterar SVT Stockholm.
– Det är ett bekymmer att det tar lång tid. Gärningsmän går ju fria, säger kammaråklagare Henrik Stiernblad vid Norrorts åklagarkammare i Stockholm, till SVT.

Nationellt Forensiskt Centers, NFC, förklaring är att polisen varit underbemannad och att kriminaltekniker ibland skickat in fel material. Åtal väntas i november, fyra personer är misstänkta för inblandning i mordet.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.