Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Tog sju månader att koppla märstabo till mord

Det tog sju månader att få klart ett DNA-test gälande ett mord i Täby, först därefter kunde en man från Märsta gripas och häktas.

En man från Märsta greps och häktades misstänkt för mord i Täby i januari i år. Han greps dock först efter sju månader, anledningen var att DNA-testerna dröjde rapporterar SVT Stockholm.
– Det är ett bekymmer att det tar lång tid. Gärningsmän går ju fria, säger kammaråklagare Henrik Stiernblad vid Norrorts åklagarkammare i Stockholm, till SVT.

Nationellt Forensiskt Centers, NFC, förklaring är att polisen varit underbemannad och att kriminaltekniker ibland skickat in fel material. Åtal väntas i november, fyra personer är misstänkta för inblandning i mordet.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.