Flera fordon var inblandade i trafikolyckor i både Märsta och Rosersberg under söndagen.
Under söndagseftermiddagen krockade bilar på E4:an södergående vid Märstapåfarten mot Stockholm samt vid Rosersberg. Framkomligheten var kraftigt begränsad och vägen stängdes av i samband med räddningsarbetet. Enligt Polisen var det åtta fordon som krockade i Rosersberg och två i Märsta. Kraftiga köer uppstod även på gamla Stockholmsvägen när trafik leddes om via Märsta. Skadeläget är okänt i nuläget.
Två trafikolyckor på E4 en vid påfarten från Arlanda söderut och en vid trafikplats Rosersberg. Det här innebär kraftig påverkan på trafiken på E4. Om möjligt välj annan färdväg.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.