Flera fordon var inblandade i trafikolyckor i både Märsta och Rosersberg under söndagen.
Under söndagseftermiddagen krockade bilar på E4:an södergående vid Märstapåfarten mot Stockholm samt vid Rosersberg. Framkomligheten var kraftigt begränsad och vägen stängdes av i samband med räddningsarbetet. Enligt Polisen var det åtta fordon som krockade i Rosersberg och två i Märsta. Kraftiga köer uppstod även på gamla Stockholmsvägen när trafik leddes om via Märsta. Skadeläget är okänt i nuläget.
Två trafikolyckor på E4 en vid påfarten från Arlanda söderut och en vid trafikplats Rosersberg. Det här innebär kraftig påverkan på trafiken på E4. Om möjligt välj annan färdväg.
Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) menar att kommunledningen kommer undan för lätt med att 134 miljoner kronor gått till konsulter: - Det är en skandal och därför behöver detta komma ut till allmänheten så att de vet vad deras skattekronor använts till. Det är ju kommuninvånarna som betalat för detta, och dessutom har avtalet med konsultmäklaren förnyats, säger Marie Axelsson (S).
Politik Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askersoson (M) har haft ett möte med migrationsminister Johan Forssell (M) om Migrationsverket och myndighetens verksamhet i kommunen.
Nyheter En tonårspojke körde utan körkort, misshandlade en anhörig och försökte fly från polis i hög fart genom Märsta och Rosersberg. Nu döms han till skyddstillsyn.
Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.
Notiser Det råder förhöjd risk för bränder i skog och mark under Valborg i Sigtuna kommun. Enligt SMHI gäller varningen under torsdagen, från morgon till sen kväll.