Polis försöker ta sig in i en lägenhetFoto: MMS-Bild
Tillslag mot lägenhet
Polis slog till mot en lägenhet på Västra bangatan under eftermiddagen: - Det är ett utredningsärende, säger Towe Hägg vid Polisens ledningscentral.
Boende på Västra Bangatan såg under eftermiddagen flera poliser i området, de gick in i en port och kom ut med en stege som de sedan försökte klättra upp på en balkong med. Man ska ha letat efter en person i ett utredningsärende enligt Polisens ledningscentral: – Jag vet inte vad det handlar om eftersom det inte är initierat från oss, säger Towe Hägg vid Polisens ledningscentral.
Utredningsärenden kommer oftast via förundersökningsledare eller åklagare och kan handla om att man vill ha tag i en person eller vill utföra en husrannsakan.
Nyheter Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Nyheter Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.