Polis kontrollerar en bil på CentrumledenFoto: Magnus Granhagen

Tillslag mot bil på Centrumleden

Polis har stoppat en bil på centrumleden i Märsta: - Man har stoppat och kontrollerat en bil, säger Eva Nilsson vid Polisens ledningcentral.

Flera polispatruller kontrollerade en bil på Centrumleden i Märsta, enligt uppgift till märsta.nu är det samma bil som kontrollerades i Valsta under torsdagen. märsta.nu:s utsände på plats uppger att en hundpatrull varit ute och nosat runt och i bilen. Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral uppger att man stoppat och kontrollerat en bil, det är ingen person gripen i samband med kontrollen. Insatsen är nu avslutad, under själva kontrollen rådde begränsad framkomlighet förbi viadukten på Centrumleden.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.