Polis kontrollerar en bil på CentrumledenFoto: Magnus Granhagen

Tillslag mot bil på Centrumleden

Polis har stoppat en bil på centrumleden i Märsta: - Man har stoppat och kontrollerat en bil, säger Eva Nilsson vid Polisens ledningcentral.

Flera polispatruller kontrollerade en bil på Centrumleden i Märsta, enligt uppgift till märsta.nu är det samma bil som kontrollerades i Valsta under torsdagen. märsta.nu:s utsände på plats uppger att en hundpatrull varit ute och nosat runt och i bilen. Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral uppger att man stoppat och kontrollerat en bil, det är ingen person gripen i samband med kontrollen. Insatsen är nu avslutad, under själva kontrollen rådde begränsad framkomlighet förbi viadukten på Centrumleden.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.