Här vid korsningen Steninge Allé/Tellusgatan greps Rakhmat AkilovFoto: Jamshid Jamshidi
Magnus Ranstorp, terrorforskare vid FörsvarshögskolanFoto: Försvarshögskolan/Tor Johnsson

Terrorforskaren: Ingen slump att Akilov hamnade i Märsta

Terrorforskaren Magnus Ranstorp tror att det inte var en slump att terroristen Rakhmat Akilov hamnade i Märsta: - Jag tvivlar inte på att säkerhetspolisen gör precis det de säger att de gör; vänder på varenda sten. Minst en av de stenarna finns i Märsta, det är jag övertygad om, säger han till Dagens Nyheter.

märsta.nu har nåtts av en del uppgifter om hur terroristen Rakhmat Akilov hamnade i Märsta och Steninge. Alla är så länge obekräftade då Polisen inte kommer uttala sig om detaljer i utredningen. Magnus Ranstorp tror inte att det var en slump, rapporterar DN:
-Jag tvivlar inte på att säkerhetspolisen gör precis det de säger att de gör; vänder på varenda sten. Minst en av de stenarna finns i Märsta, det är jag övertygad om, säger Ranstorp enligt tidningen.

Vittne: Passade inte in
Ett vittne berättar för märsta.nu att en person med uppdragen luva sågs promenera lugnt längs vägen ner mot Steninge slott:
– Jag tänkte att personen inte passade in här. Efter 7-8 minuter kommer ett tiotal polisbilar, då kopplade jag ihop ett plus ett. Jag såg inte gripandet men hörde, de skrek åt varandra, efter en kort stund åker de iväg med honom, berättar vittnet.

Koppling till nätverk?
Märsta har tidigare exporterat en terrorist i Mohammed Belkaid som var inblandat i attackerna i Paris och Bryssel innan han sköts i Bryssel. Belkaid tillhörde ett nätverk som leddes av ”Abu Omar” som agerade mäklare, det vill säga planerar, finansierar och organiserar terrorrekrytering. Abu Omar ska vara utvandrad enligt DN.
– Det är klart att det är högintressant i den här utredningen. Den nu häktade passar in på profilen på en person som kan användas, en person som befinner sig långt ner i hackordningen, uppger Magnus Ranstorp

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.