Taxi körde in i biltvätt

En taxibil körde av en olyckshändelse in i en biltvätt på Arlanda.

Räddningstjänst, ambulans och polis larmades till taxiremoten på Arlanda under morgonen. En taxi hade kört in i en tvätthall. Enligt polisen ska det hela varit en olyckshändelse. Chauffören kom åt gaspedalen istället för bromsen och for in i tvätten. Ingen person skadades fysiskt men chauffören ska ha varit chockad.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.