Alice Tapper och Doge DogelitoFoto: Skärmdump/Instagram

Tapper vann inför fullsatt Friends

Märstabon Alice Tapper som tävlar för Jump Club Ridsportförening vann Young Rider Best Friends på Friends Arena i lördags.

På lördagen gick den första upplagan av Young Rider Best Friends under Sweden International Horse Show inför fullsatta läktare på Friends Arena. Alice Tapper från Bromsta utanför Märsta red på sin Doge Dogelito då hon är en av de åtta bäst rankade unga ryttarna i landet som samlat poäng i klasserna 1.45-1.55 mellan maj och oktober i år skriver Tidningen Ridsport.

Alice och hennes häst red felfritt och vann med tre sekunders marginal till tvåan enligt tidningen. Alice tävlar för Jump Club men är uppväxt i Sigtuna Ridskola.

 

Visa det här inlägget på Instagram

 

My #1 winning today❤️ tack @johannablixbo.se för dom fantastiska bilderna 😍 @pikeureskadron_se @atgridsport @teamsteeljoint

Ett inlägg delat av Alice Tapper (@aalicetapper)

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.