Foto: Pressbild/Praktikertjänst

Tandhälsan fortsatt dålig i kommunen

Både 3 och 19-åringarna i kommunen har bland den sämsta tandhälsan i länet enligt siffror från Region Stockholm.

Tidningen Mitt i Stockholm har sammanställt Region Stockholms siffror över hur många 3 respektive 19-åringar som är drabbade av karies. Sigtuna kommun hör till de kommuner med flest drabbade i båda åldersklasserna. 5,4 procent av 626 undersökta 3-åringar hade karies i tänder, bara i fyra andra kommuner var siffran högre. I Vallentuna var siffran lägst i länet med 1,4 procent.

När det gäller 19-åringar är det var tredje 19-åring i kommunen som är drabbad av karies i minst en sidoyta. I sex av länets 26 kommuner är siffran högre bland 19-åringarna. värst är det i Södertälje där nästan 40 procent av 19-åringarna är drabbade. Lägsta siffran finns i Danderyd med 18,3 procent.

Det finns en klar koppling mellan socioekonomisk status och god tandhälsa, trots att tandvården är fri för alla svenska barn:
– Det är såklart väldigt tråkigt, men det är inte ett problem som är unikt för Stockholm. Dessa tendenser finns över hela världen. Det sker väldigt mycket forskning på detta men det finns ännu inga svar på varför det ser ut såhär, säger Karin Fälldin (C), ordförande i tandvårdsberedningen i region Stockholm, till Mitt i Stockholm.

Regionen genomför nu en rad insatser för att bättra på tandhälsan. Bland annat ska de första tandläkarbesöken ske vid två år istället för vid 3 i de utsatta områdena. Det ska ske flourskölj i skolan och tandkäkarkliniker ska få mer pengar så att de kan ta emot patienter från områden med sämst tandhälsa. Generellt anses dock tandhälsan god, snittet bland 19-årngarna gällande karies har gått ner med 1,4 procent än förra undersökningen. För treåringarna är resultat oförändrat sedan 2017

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.