OBS! Arkivbild

Tågkaos vid Märsta station

Det har varit stora störningar i pendeltågstrafiken till och från Märsta, växelfelet i Rosersberg påverkar även trafik via Märsta.

Gårdagens växelfel i Rosersberg påverkar nu tågtrafik mellan Märsta-Väsby, ingen trafik går mellan Märsta-Väsby. Istället är det ersättningsbussar. SL har ingen prognos för när felet ska vara åtgärdat. Enligt uppgift till märsta.nu har det varit mycket rörigt vid stationen, polis ska ha fått kallats in för att kunna säkra ordning i samband med att resenärer ska kliva på bussarna.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.