OBS! Arkivbild

Tågkaos vid Märsta station

Det har varit stora störningar i pendeltågstrafiken till och från Märsta, växelfelet i Rosersberg påverkar även trafik via Märsta.

Gårdagens växelfel i Rosersberg påverkar nu tågtrafik mellan Märsta-Väsby, ingen trafik går mellan Märsta-Väsby. Istället är det ersättningsbussar. SL har ingen prognos för när felet ska vara åtgärdat. Enligt uppgift till märsta.nu har det varit mycket rörigt vid stationen, polis ska ha fått kallats in för att kunna säkra ordning i samband med att resenärer ska kliva på bussarna.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.