Swedavias kvartalsrapport visar minus 381 miljoner kronor trots att man vidtagit åtgärder för att dämpa effekterna av coronakrisen. Samtidigt ska en utredning tillsättas för hur Arlandas framtida kapacitet ska säkras.
Det första kvartalet 2021 har 954 000 resenärer flugit via Swedavias samtliga flygplatser. Den största delen via Arlanda. Swedavias rörelseresultat för det första kvartalet är dystert med minus 381 miljoner kronor, omsättningen minskade med 63 procent till 457 miljoner. Situationen uppges svår för alla aktörer på flygmarknaden. – Vi har vidtagit kraftfulla åtgärder för att minska våra kostnader med upp emot en miljard på årsbasis, men detta har bara delvis kunnat motverka covid-19-pandemins effekter på vårt resultat. Det är nu avgörande att vaccinationsprogrammen runt om i världen är framgångsrika samt att välfungerande och internationellt harmoniserade hälsocertifikat för resor kan lanseras. Ju snabbare detta kommer på plats, desto snabbare ökar möjligheterna för människor att återigen kunna resa och mötas, säger Jonas Abrahamsson, vd och koncernchef på Swedavia.
Arlandas kapacitet ska säkras I och med att Bromma ska avvecklas ska även en utredning tillsättas där förutsättningarna för det ska undersökas samt säkra en framtida kapacitet på Arlanda. – För att säkerställa en långsiktigt hållbar flygplatskapacitet i Sverige måste Arlanda ges tydliga förutsättningar för att utvecklas i takt med marknadens och samhällets behov. Det gäller för själva flygplatsen, men också för transporter till och från den – till exempel spårtrafik. Ur det sistnämnda perspektivet är det därför oroväckande att den infrastrukturproposition som regeringen nyligen lade fram inte alls berör dessa för svensk tillgänglighet helt nödvändiga förstärkningar och inte heller i övrigt behandlar flygplatsens roll i ett effektivt och intermodalt transportsystem, säger Jonas Abrahamsson.
Näringsliv Valutaväxlaren FOREX stärker sin närvaro på Arlanda flygplats genom att öppna en ny butik i avgångshallen i Terminal 5 – före säkerhetskontrollen. Det blir företagets fjärde butik på flygplatsen och markerar en återkomst till denna del av terminalen.
Näringsliv BMW har förlängt sitt hyresavtal i Arlandastad till 2029 och utökar samtidigt sina lokaler till cirka 1 200 kvadratmeter. Företaget har bedrivit utbildning för bilar och motorcyklar i området sedan 2010.
Ekonomi Bilister i Sigtuna kommun betalar mer för sin bilförsäkring än bilägare i samtliga åtta grannkommuner. Det visar en ny undersökning från Compricer.
Näringsliv Ett franskt filmteam besökte i veckan Sigtuna för att spela in ett reportage om den populära restaurangen The Hairy Pig i Gamla stan – och det lokala samarbetet med Sigtuna Gin.
Näringsliv Den uppmärksammade upphandlingen om omsorgsresor i Sigtuna kommun har överklagats. Därför kommer Cabonline att fortsätta köra under hösten 2025.
Näringsliv Michael Harvey, styrelseordförande för branschorganisationen Taxiföretagen och tidigare kommunpolitiker för Kristdemokraterna i Sigtuna, går nu ut till försvar för taxibolaget Bolt efter den kritik som riktats mot företagets upphandling av skolresor i kommunen. Harvey menar att påståendena som framförts i media och av lokala politiker bygger på felaktiga uppgifter och ger en missvisande bild av taxibranschen.
Näringsliv Bilförsäljningsföretaget Autohero fortsätter att expandera i Arlandastad. Företaget har nu tecknat ett nytt avtal omfattande cirka 30 000 kvadratmeter, vilket ger plats för över 1 300 parkeringsplatser samt nya lokaler på omkring 1 100 kvadratmeter.
Näringsliv Stockholm Arlanda Airport har avslutat sin största kommersiella satsning någonsin. Drygt fem år efter byggstarten är nu hela Marknadsplatsen i Terminal 5 färdigställd och samtliga butiker och restauranger har öppnat.
Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.
Näringsliv Gårdförsäljningen av gin på Wenngarn lockade många besökare och välkomnades av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M) som själv passade på att handla.
Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.
Näringsliv Tidigare i år klubbades beslut om att tillåta foodtrucks på Hamnplan. Från och med 3 juni startar testperioden och kommunen kommer låta ett antal foodtrucks få sälja fram till 30/9.
Näringsliv A-Train AB, som driver Arlanda Express, ställer sig positivt till förslagen om att öka tågtrafiken till Arlanda flygplats. Det framkom i samband med att statliga samordnaren Peter Norman idag presenterade sitt slutbetänkande i utredningen om Arlandas framtid.
Näringsliv Det har varit en tung vår för företagare i Sigtuna kommun. Under maj månad gick nio företag i konkurs, vilket gör att totalt 35 företag kastat in handduken hittills i år – en ökning med 52 procent jämfört med samma period i fjol.
Näringsliv Göran Langer har lämnat som VD för SigtunaHem, på onsdagen avtackades han. Ny i rollen blir Ann Hermansson Alm, närmast från Upplands-Brohus.
Näringsliv Strejken som hotade att bryta ut på Arlanda den 28 maj blir inte av. Svenska Flygbranschen och Svenska Transportarbetareförbundet har den 25 maj enats om ett nytt kabinavtal som gäller för perioden 2025–2027. Därmed dras alla varsel om stridsåtgärder tillbaka.
Näringsliv En ny mätning från Stockholms Handelskammare visar att företagens framtidstro i regionen är försiktigt positiv – och att Arlanda pekas ut som en nyckelfaktor för att Stockholm fortsatt ska kunna konkurrera som internationell stad.