Sverigedemokraterna överklagar dom mot S-politiker
Sverigedemokraterna överlagar den friande domen mot en socialdemokratisk politiker som ska ha tagit ner valaffischer.
I samband med valet 2018 dokumenterades två personer, varav en var socialdemokrat från Sigtuna kommun, med påstådd skadegörelse. Enligt vittnet och anmälaren ska personerna ha tagit ner valaffischer för Sverigedemokraterna. Det blev ett åtal gällande skadegörelse men politiken friades. Nu väljer Sverigedemokraterna att överklaga domen genom sitt juridiska ombud. Ett överklagande lämnades in till Svea hovrätt nyligen.
Det är oklart när fallet tas upp. I överklagandet skriver åklagaren att grunden till det är för att målsäganden, alltså Sverigedemokraterna, drabbats av skada till följd av politikerns agerande. Åklagaren vill även lägga till ny bevisning i form av förhör/skrift kring hur Sverigedemokraterna drabbats av skada till följd av att affischerna dragits ned och slängts på marken.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.