Svårast att komma in på SSHL

Den slutgiltiga antagningen är klar för gymnasierna i kommunen.

Sigtunaskolan (SSHL) hade de högsta antagningsgränserna för sökande till gymnasiet. Svårast var det att komma in på Naturvetenskapliga programmet med en antagningsgräns på 310 i meritvärde. Flest reserver är det till Ekonomiprogrammet där gränsen var 305 men med 52 reserver.

För Arlandagymnasiet var det hård konkurrens för att komma in på de två flygteknikutbildningarna där det finns reserver, i övrigt var det i stort sett alla antagna och det finns platser kvar på både natur- och samhällsvetenskapliga programmen.

Även Märsta Praktiska har alla antagna och det finns platser på de flesta program. Sista dag att lämna besked om sitt val är 20:e juli.

Här kan de du se samtliga antagningspoäng för skolorna i kommunen

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.