Foto: Pressbild/Moderaterna i Region Stockholm

Succé för blipp med betalkort

SL har räknat in en halvmiljon blipp med betalkort som infördes för knappt två månader sedan.

I februari införde SL att man kan blippa sin resa kreditkortet i syfte att förenkla resandet och stärka kollektivtrafikens intäkter. Nu kan man konstatera att det blippats en halv miljon gånger.
– När alla kort blev SL-kort skrevs historia. Nu skriver resenärerna ytterligare historia när en halv miljon blipp passeras. Steg för steg, blipp efter blipp, blir resandet enklare och smartare för fler, säger Kristoffer Tamsons (M), trafikregionråd och ordförande för SL.

I mitten av mars har 12 000 betalkort blippats som ett SL-kort varje dag. Tamsons säger att man ska fortsätta resan mot en enklare och smartare vardag där nya biljetter ska kunna blippas och fler digitala biljetter ska finnas i SL-appen.

Mord i Sigtunafjärden

50-åringen häktad för mordet

Notiser En 50-årig man har häktats misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015, uppger Attunda tingsrätt.

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Notiser Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.