SL har räknat in en halvmiljon blipp med betalkort som infördes för knappt två månader sedan.
I februari införde SL att man kan blippa sin resa kreditkortet i syfte att förenkla resandet och stärka kollektivtrafikens intäkter. Nu kan man konstatera att det blippats en halv miljon gånger. – När alla kort blev SL-kort skrevs historia. Nu skriver resenärerna ytterligare historia när en halv miljon blipp passeras. Steg för steg, blipp efter blipp, blir resandet enklare och smartare för fler, säger Kristoffer Tamsons (M), trafikregionråd och ordförande för SL.
I mitten av mars har 12 000 betalkort blippats som ett SL-kort varje dag. Tamsons säger att man ska fortsätta resan mot en enklare och smartare vardag där nya biljetter ska kunna blippas och fler digitala biljetter ska finnas i SL-appen.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.